Atrakcje turystyczne w Tarnowie – co warto zobaczyć i gdzie się wybrać
Tarnów to miasto o bogatej historii i kulturze, położone w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Jest to jeden z najstarszych miast na ziemiach polskich, założony w XIII wieku. Tarnów był w przeszłości ważnym ośrodkiem handlowym, kulturalnym i religijnym. W mieście zachowało się wiele zabytków, które warto zobaczyć.
Rynek
Sercem Tarnowa jest Rynek, otoczony zabytkowymi kamienicami. Na środku rynku znajduje się ratusz, wybudowany w stylu renesansowym w XVI wieku. Ratusz jest siedzibą władz miejskich, a także Muzeum Etnograficznego. W muzeum można zobaczyć wystawy poświęcone kulturze i sztuce ludowej z regionu tarnowskiego.
Rynek w Tarnowie jest jednym z największych i najpiękniejszych rynków w Polsce. Otaczają go zabytkowe kamienice z XVI-XVIII wieku. Na środku rynku znajduje się fontanna z rzeźbą Neptuna, która została wybudowana w XVII wieku.
Bazylika Katedralna Narodzenia NMP
W Tarnowie znajduje się również Bazylika Katedralna Narodzenia NMP, jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Katedra została wybudowana w stylu gotyckim w XIV wieku. W jej wnętrzu znajdują się cenne dzieła sztuki, w tym ołtarz główny, pochodzący z XV wieku. Ołtarz jest dziełem Wita Stwosza, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy.
Góra św. Marcina
Góra św. Marcina to wzgórze, które wznosi się ponad miastem. Na szczycie góry znajduje się kościół św. Marcina, wybudowany w stylu gotyckim w XIV wieku. Kościół jest siedzibą parafii pod wezwaniem św. Marcina, a także sanktuarium św. Marcina, biskupa Tours.
Muzeum Diecezjalne
W Tarnowie znajduje się również Muzeum Diecezjalne, które gromadzi zbiory sztuki sakralnej pochodzącej z terenu diecezji tarnowskiej. W muzeum można zobaczyć m.in. obrazy, rzeźby, tkaniny, złotnictwo i srebkarstwo. Wśród zbiorów muzeum znajdują się m.in.:
- obrazy autorstwa takich artystów jak Jan Matejko, Władysław Podkowiński i Jacek Malczewski,
- rzeźby autorstwa takich artystów jak Wit Stwosz, Jan Nepomucen Fischer von Erlach i Jan Chryzostom Redler,
- tkaniny z XVII i XVIII wieku,
- złotnictwo i srebkarstwo z XVI i XVII wieku.
Inne atrakcje turystyczne w Tarnowie
Do innych atrakcji turystycznych w Tarnowie należą m.in.:
- Muzeum Okręgowe w Tarnowie, które prezentuje wystawy poświęcone historii Tarnowa i regionu,
- Brama Seklerska, jedyna zachowana brama miejska w Tarnowie,
- Dworzec kolejowy w Tarnowie, wybudowany w stylu neorenesansowym,
- Park Miejski im. Cypriana Kamila Norwida, jeden z najstarszych parków miejskich w Polsce,
- Centrum Sztuki Mościce, nowoczesne centrum kulturalne, w którym odbywają się wystawy, koncerty i inne wydarzenia kulturalne.
Opublikuj komentarz