Atrakcje turystyczne w Tarnowie – co warto zobaczyć i gdzie się wybrać

Atrakcje turystyczne w Tarnowie – co warto zobaczyć i gdzie się wybrać

Tarnów to miasto o bogatej historii i kulturze, położone w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Jest to jeden z najstarszych miast na ziemiach polskich, założony w XIII wieku. Tarnów był w przeszłości ważnym ośrodkiem handlowym, kulturalnym i religijnym. W mieście zachowało się wiele zabytków, które warto zobaczyć.

Rynek

Sercem Tarnowa jest Rynek, otoczony zabytkowymi kamienicami. Na środku rynku znajduje się ratusz, wybudowany w stylu renesansowym w XVI wieku. Ratusz jest siedzibą władz miejskich, a także Muzeum Etnograficznego. W muzeum można zobaczyć wystawy poświęcone kulturze i sztuce ludowej z regionu tarnowskiego.

Rynek w Tarnowie jest jednym z największych i najpiękniejszych rynków w Polsce. Otaczają go zabytkowe kamienice z XVI-XVIII wieku. Na środku rynku znajduje się fontanna z rzeźbą Neptuna, która została wybudowana w XVII wieku.

Bazylika Katedralna Narodzenia NMP

W Tarnowie znajduje się również Bazylika Katedralna Narodzenia NMP, jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Katedra została wybudowana w stylu gotyckim w XIV wieku. W jej wnętrzu znajdują się cenne dzieła sztuki, w tym ołtarz główny, pochodzący z XV wieku. Ołtarz jest dziełem Wita Stwosza, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy.

Góra św. Marcina

Góra św. Marcina to wzgórze, które wznosi się ponad miastem. Na szczycie góry znajduje się kościół św. Marcina, wybudowany w stylu gotyckim w XIV wieku. Kościół jest siedzibą parafii pod wezwaniem św. Marcina, a także sanktuarium św. Marcina, biskupa Tours.

Muzeum Diecezjalne

W Tarnowie znajduje się również Muzeum Diecezjalne, które gromadzi zbiory sztuki sakralnej pochodzącej z terenu diecezji tarnowskiej. W muzeum można zobaczyć m.in. obrazy, rzeźby, tkaniny, złotnictwo i srebkarstwo. Wśród zbiorów muzeum znajdują się m.in.:

  • obrazy autorstwa takich artystów jak Jan Matejko, Władysław Podkowiński i Jacek Malczewski,
  • rzeźby autorstwa takich artystów jak Wit Stwosz, Jan Nepomucen Fischer von Erlach i Jan Chryzostom Redler,
  • tkaniny z XVII i XVIII wieku,
  • złotnictwo i srebkarstwo z XVI i XVII wieku.

Inne atrakcje turystyczne w Tarnowie

Do innych atrakcji turystycznych w Tarnowie należą m.in.:

  • Muzeum Okręgowe w Tarnowie, które prezentuje wystawy poświęcone historii Tarnowa i regionu,
  • Brama Seklerska, jedyna zachowana brama miejska w Tarnowie,
  • Dworzec kolejowy w Tarnowie, wybudowany w stylu neorenesansowym,
  • Park Miejski im. Cypriana Kamila Norwida, jeden z najstarszych parków miejskich w Polsce,
  • Centrum Sztuki Mościce, nowoczesne centrum kulturalne, w którym odbywają się wystawy, koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Opublikuj komentarz