Rozbudowa Autostrady A4 w Małopolsce: odcinek Kraków – Tarnów będzie miał trzeci pas

a4-3pasy

Rozbudowa Autostrady A4 w Małopolsce: odcinek Kraków – Tarnów będzie miał trzeci pas

Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk, podpisał w dniu 20 listopada 2023 r. program inwestycji mający na celu rozbudowę o trzeci pas odcinka autostrady A4 pomiędzy Krakowem a Tarnowem w Małopolsce. Przedsięwzięcie obejmuje dobudowę trzeciego pasa na odcinku o długości 75 km, który doświadczył prawie dwukrotnego wzrostu ruchu w ostatnich latach.

Prace przygotowawcze przewidziane są do 2028 roku, a planowany termin realizacji inwestycji to lata 2031-2034. Minister Adamczyk podkreślił, że podpisany dokument umożliwi ogłoszenie przetargu na opracowanie koncepcji rozbudowy autostrady oraz uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Celem projektu jest przystosowanie autostrady do wciąż rosnącego ruchu samochodowego. Podobne programy inwestycyjne zostały już podpisane dla dwóch innych małopolskich odcinków A4: pomiędzy Krakowem i Katowicami oraz dla starszego fragmentu Południowej Obwodnicy Krakowa.

Według prognoz, ruch samochodowy po 2030 roku będzie na tyle duży, że autostrada A4 wyczerpie swoje możliwości, dlatego konieczne są planowe decyzje inwestycyjne. Dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Tomasz Pałasiński, potwierdził, że autostrada A4 to najważniejsza droga w Małopolsce, z ciągle rosnącym ruchem pojazdów.

Pomiar ruchu wskazał na prawie dwukrotny wzrost liczby samochodów korzystających z autostrady A4 między Krakowem a Tarnowem w latach 2020-2021. Zgodnie z Rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych do 2030 r., rozbudowa autostrady A4 o dodatkowe pasy ruchu planowana jest na blisko 460-kilometrowym odcinku pomiędzy Krzyżową w województwie dolnośląskim a Tarnowem w Małopolsce.

Opublikuj komentarz