Bochnia – przewodnik po atrakcjach turystycznych

bochnia

Bochnia – przewodnik po atrakcjach turystycznych

Odkryj uroki Bochni – przewodnik po atrakcjach turystycznych

Historia Bochni

Bochnia to małe miasto położone w województwie małopolskim, w odległości około 40 km od Krakowa. Jego historia sięga już XII wieku, kiedy to zostało założone jako ośrodek górniczy. Dziś Bochnia pochwalić się może bogatym dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, które przyciąga licznych turystów.

Pierwsza wzmianka o osadzie pod nazwą Bochnia (“Bochegna”) pochodzi z 1198 roku, kiedy to ówczesny patriarcha jerozolimski Monachus potwierdził nadania soli z tej miejscowości dla klasztoru Bożogrobców z Miechowa.

W 1248 roku książę Bolesław Wstydliwy nadał dokument założycielski kopalni soli w Bochni. Kopalnia ta szybko stała się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w Małopolsce. W XIV wieku Bochnia była jednym z największych miast w Polsce, a jej zabudowa była porównywalna do zabudowy Krakowa.

W XV wieku Bochnia przeżyła okres rozkwitu. Miasto było ważnym ośrodkiem handlu solą, a także oświaty i kultury. W tym czasie powstały w Bochni liczne kościoły, klasztory i inne zabytki.

W XVI wieku Bochnia zaczęła tracić na znaczeniu. Powodem tego był rozwój innych ośrodków wydobycia soli w Polsce, takich jak Wieliczka i Wieliczka. W XVII wieku Bochnia została zniszczona przez najazdy tatarskie i szwedzkie.

W XIX wieku Bochnia odzyskała część swojego dawnego znaczenia. W tym czasie w mieście powstały nowe zakłady przemysłowe, takie jak cukrownia i browar.

W XX wieku Bochnia była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. W 1918 roku miasto zostało wyzwolone spod władzy austriackiej. W czasie II wojny światowej Bochnia została zajęta przez Niemców. W 1945 roku miasto zostało wyzwolone przez Armię Czerwoną.

Po wojnie Bochnia rozwijała się dynamicznie. W mieście powstały nowe osiedla mieszkaniowe, szkoły i zakłady pracy.

Obecnie Bochnia jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i turystycznym. W mieście znajduje się wiele zabytków, w tym Kopalnia Soli Bochnia, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najważniejsze wydarzenia w historii Bochni:

  • 1198 – pierwsza wzmianka o osadzie Bochnia
  • 1248 – nadanie dokumentu założycielskiego kopalni soli w Bochni
  • XIV wiek – rozkwit Bochni
  • XV wiek – rozwój handlu solą, oświaty i kultury
  • XVI wiek – utrata znaczenia Bochni
  • XVII wiek – zniszczenie Bochni przez najazdy tatarskie i szwedzkie
  • XIX wiek – odzyskanie znaczenia Bochni
  • XX wiek – ważna rola Bochni w historii Polski
  • Obecnie – Bochnia jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i turystycznym

Kopalnia soli w Bochni

Jedną z największych atrakcji Bochni jest Kopalnia Soli, będąca jednym z najstarszych obiektów tego typu na świecie. Wydobycie soli w Bochni trwało nieprzerwanie przez ponad 700 lat, do 1990 roku. Obecnie kopalnia jest czynna dla ruchu turystycznego i leczniczego.

Kopalnia Soli Bochnia to zabytkowy obiekt, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej podziemia rozciągają się na powierzchni około 22 kilometrów kwadratowych, a głębokość eksploatacji sięga 327 metrów.

Turyści mogą zwiedzać kopalnię na trasie turystycznej, która prowadzi przez najpiękniejsze i najciekawsze komory i wyrobiska.

Stary Rynek


Rynek w Bochni to jeden z najważniejszych zabytków miasta. Jest to duży, kwadratowy plac, otoczony zabytkowymi kamienicami. W centrum rynku znajduje się fontanna multimedialna, a w jego północno-zachodniej części – pomnik Kazimierza Wielkiego.

Rynek w Bochni został wytyczony w XIV wieku, w okresie rozkwitu miasta. Wówczas był to najważniejszy plac handlowy w Bochni. Obecnie jest to popularne miejsce spotkań i spacerów.

Rynek w Bochni jest wpisany do rejestru zabytków. Jest to jeden z najpiękniejszych rynków w Małopolsce.

Teraz jest to wciąż centralne punkt miasta, gdzie można poczuć prawdziwy klimat tej małej miejscowości. Na Rynku znajdują się piękne kamienice z charakterystycznymi fasadami, a także liczne kawiarnie i restauracje, gdzie można spróbować regionalnych specjałów.

Bocheński Park Miejski – Planty Salinarne

Dla miłośników przyrody warto odwiedzić Planty Salinarne, które obejmują obszar 3 ha i oferują liczne ścieżki spacerowe i miejsce do wypoczynku. Na terenie znajduje się wiele ciekawych obiektów a tuż przy mamy zabytkowe wille: neorenesansowa willa z końca XIX w. (ul. Oracka 9), willa „Pod Orłem” (ul. Oracka 7), klasycystyczny dworek z pierwszej połowy XIX w (ul. Oracka 27) oraz pozostałość dawnego zamku żupnego (budynek obok MDK przy ul. Regis „zamykającej” od wschodu obręb Plant).

Komunikacja w Bochni

Bochnia jest dobrze skomunikowana zarówno z Krakowem, jak i innymi ważnymi miastami w okolicy. Do Bochni można dojechać pociągiem, który kursuje regularnie z Krakowa. W samym mieście można poruszać się pieszo lub skorzystać z komunikacji miejskiej, która jest obsługiwana przez Bocheński Zakład Komunikacji. Sieć składa się z 9 linii autobusowych, które kursują na terenie gminy Bochnia i zatrzymują się na 100 przystankach.

Opublikuj komentarz