Wieliczka – co warto zwiedzić?

wieliczka-kopalnia

Wieliczka – co warto zwiedzić?

Wieliczka to miasto, które słynie z jednej z najstarszych i najpiękniejszych kopalni soli na świecie. Jednak to nie jedyna atrakcja, jaką ma do zaoferowania ta miejscowość położona niedaleko Krakowa. Wieliczka kryje w sobie wiele ciekawych zabytków, miejsc i historii, które warto poznać. W tym tekście opiszę kilka z nich i zachęcę do odwiedzenia tego urokliwego miasta.

Kopalnia Soli Wieliczka

To oczywiście numer jeden na liście atrakcji Wieliczki. Kopalnia soli działała nieprzerwanie od średniowiecza aż do 1996 roku, kiedy to zakończono wydobycie soli. Jednak już wcześniej, w 1978 roku, kopalnia została wpisana na listę UNESCO jako jeden z pierwszych obiektów z całego świata. Dziś kopalnia jest otwarta dla turystów, którzy mogą zwiedzać jej podziemne komory, chodniki, jeziora i kaplice. Największym wrażeniem robi Kaplica św. Kingi, która jest cała wykuta w soli, w tym ołtarz, rzeźby i żyrandole. Kopalnia oferuje kilka tras zwiedzania o różnym stopniu trudności i tematyce. Można wybrać trasę turystyczną, górniczą, pielgrzymkową lub tajemniczą.

Zamek Żupny

To druga najważniejsza atrakcja Wieliczki. Zamek Żupny był siedzibą zarządu kopalni i żupy solnej od końca XIII wieku do 1945 roku. To tu podejmowano decyzje dotyczące wydobycia i handlu solą, a także sprawowano sądownictwo nad górnikami i mieszkańcami miasta. Zamek ma bogatą historię i architekturę, łączącą elementy gotyckie, renesansowe i barokowe. Na jego terenie znajdują się m.in. najstarszy zachowany szyb kopalniany Regis z XIV wieku, ruiny murów obronnych i fundamenty stołówki dla górników. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Żup Krakowskich, które prezentuje eksponaty związane z historią górnictwa solnego, techniką kopalnianą i kulturą miasta.

Ogród Żupny

ogród żupny

To piękny park położony przy Zamku Żupnym, który powstał w XVIII wieku jako ogród warzywny dla zarządców żupy. Później został przekształcony w ogród ozdobny z alejkami, fontannami i rzeźbami. Ogród jest miejscem odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców i turystów. Można tu podziwiać roślinność, zwierzęta i widok na zamek. W ogrodzie znajdują się też ciekawe obiekty, takie jak pomnik Adama Mickiewicza, kapliczka św. Floriana czy stara studnia.

Kościół św. Sebastiana

To drewniany kościół z XVI wieku, który jest jednym z najstarszych zachowanych zabytków sakralnych w Wieliczce. Kościół ma charakterystyczną konstrukcję zrębową i bogato zdobiony wnętrze w stylu barokowym. W kościele można podziwiać m.in. ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Wielickiej, ambonę w kształcie łodzi rybackiej czy organy z XVIII wieku. Kościół jest otoczony cmentarzem, na którym spoczywają znane postaci związane z Wieliczką, np. Alfons Długosz, Jan Matejko czy Bolesław Prus.

Pałac Konopków i Pałac Przychockich

To dwa zabytkowe pałace z XVIII wieku, które należały do zamożnych rodzin wielickich. Pałac Konopków jest położony przy ul. Zamkowej i jest siedzibą Starostwa Powiatowego. Pałac ma klasycystyczną fasadę i piękny ogród. Pałac Przychockich znajduje się przy ul. Dembowskiego i jest siedzibą Urzędu Miasta. Pałac ma barokową elewację i ozdobny portal. Obie budowle są świadectwem dawnej świetności i bogactwa Wieliczki.

Wieliczka to miasto, które ma wiele do zaoferowania zarówno miłośnikom historii, kultury, jak i przyrody. To idealne miejsce na wycieczkę z rodziną, przyjaciółmi lub samemu. Zapraszam do odwiedzenia tego niezwykłego miasta i odkrywania jego atrakcji.

Opublikuj komentarz