Szlaki Piesze w Małopolsce

szlaki-piesze-malopolska

Szlaki Piesze w Małopolsce

Spis treści

Wstęp

Małopolska to region w południowej Polsce, który słynie z pięknych gór, malowniczych krajobrazów i bogatej historii. Szlaki piesze w Małopolsce oferują niezapomniane wrażenia dla miłośników turystyki pieszej. W tym przewodniku przedstawimy pięć najpopularniejszych szlaków w regionie, które warto odkryć.

1. Trasy piesze w Tatrach

Tatry to najwyższe góry w Polsce i jednocześnie jedne z najpiękniejszych w Europie. Szlaki piesze w Tatrach oferują niesamowite widoki na szczyty, doliny i jeziora. Najpopularniejszym szlakiem w Tatrach jest szlak na Rysy, najwyższy szczyt w Polsce. Trasa prowadzi przez Dolinę Pięciu Stawów, a na samym szczycie można podziwiać panoramę Tatr i okolicznych gór.

Droga pod Reglami:

Poziom trudności: łatwy

Trasa zaczyna się w Kuźnicach (część Zakopanego) i prowadzi do schroniska na Hali Gąsienicowej. To piękny spacer przez lasy i łąki z widokiem na reglowe stoki.

Dolina Chochołowska:

Poziom trudności: łatwy do średniego

Ta malownicza dolina oferuje wiele tras pieszych. Możesz wybrać się do schroniska na Polanie Chochołowskiej lub dalej w głąb doliny. To doskonałe miejsce na obserwację przyrody i krajobrazu.

Czarny Staw pod Rysami:

Poziom trudności: średni do zaawansowanego

Trasa rozpoczyna się w Morskim Oku i prowadzi do jednego z najwyżej położonych jezior w Tatrach. Widoki na Rysy i otaczające szczyty są niezwykłe, ale trzeba przygotować się na długą wędrówkę.

Szlak na Giewont:

Poziom trudności: średni do zaawansowanego

Giewont to jeden z najbardziej znanych szczytów w Tatrach. Szlak prowadzi przez skalne partie i łańcuchy. Widok z Krzyża na szczycie to nagroda za wysiłek.

Dolina Pięciu Stawów Polskich:

Poziom trudności: łatwy do średniego

Ta trasa prowadzi do pięknych stawów otoczonych wysokimi szczytami. To idealne miejsce na piknik i relaks z widokiem na wodę i góry.

Szlak na Rysy:

Poziom trudności: zaawansowany

To jedna z najtrudniejszych tras w Tatrach. Prowadzi na najwyższy szczyt w Polsce. Wymaga wspinaczki i chwilami jest ekstremalnie stromy, ale widoki na Tatry i okoliczne góry są niesamowite.

Szlak na Mnich:

Poziom trudności: zaawansowany

Mnich to szczyt wymagający wspinaczki. Trasa prowadzi przez łańcuchy i ekspozycję, więc wymaga doświadczenia w górach i sprzętu wspinaczkowego.

2. Trasy w Pieninach

Pieniny to malownicze pasmo górskie na granicy polsko-słowackiej. Szlaki piesze w Pieninach oferują możliwość odkrycia uroków tego regionu. Najpopularniejszym szlakiem jest szlak na Trzy Korony, najwyższy szczyt Pienin. Trasa prowadzi przez wąwóz Homole, a na szczycie można podziwiać panoramę Dunajca i okolicznych wsi.

Pieniny to malowniczy i górzysty region Polski, który oferuje wiele pięknych szlaków pieszych dla miłośników przyrody i turystyki. Szlaki piesze w Pieninach prowadzą przez urokliwe doliny, wzgórza, lasy i wiodą wzdłuż rzeki Dunajec. Oto kilka popularnych szlaków pieszych w regionie Pienińskim:

Szlak na Trzy Korony

To jeden z najbardziej znanych szlaków w Pieninach. Prowadzi na szczyt Trzech Koron, skąd roztacza się przepiękny widok na Dunajec, Sokolice i Tatry. Szlak rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych i prowadzi przez lasy i skały.

Szlak Przełomem Dunajca

Ten szlak to prawdziwa perła dla miłośników przyrody. Prowadzi wzdłuż przepięknego przełomu rzeki Dunajec, który oddziela Pieniny od Gór Sowich. To idealne miejsce do obserwowania ptaków i fotografowania okolicznych krajobrazów.

Szlak na Wysoki Wierch

Ten szlak prowadzi na szczyt Wysokiego Wierchu, skąd można podziwiać panoramiczny widok na Tatry i Pieniny. Szlak rozpoczyna się w Krościenku nad Dunajcem i wiedzie przez lasy i pastwiska.

Szlak Przełomów Krośnica i Czartak

To piękny szlak wiodący przez dwa przepiękne przełomy: Przełom Krośnica i Przełom Czartak. Szlak jest stosunkowo łatwy i prowadzi przez lasy i malownicze doliny.

Szlak na Sokolicę

To krótki, ale wymagający szlak prowadzący na szczyt Sokolice. To wspaniałe miejsce na obserwację ptaków drapieżnych i podziwianie krajobrazu.

Szlak na Zamagurze

To szlak, który prowadzi do Słowacji i oferuje niezapomniane widoki na góry na obu stronach granicy. Można na nim przejść przez urokliwe wsie pienińskie.

3. Gorce

Gorce to pasmo górskie położone w południowej Polsce, znane z pięknych krajobrazów, lasów i urokliwych wiosek. Oto przewodnik po wybranych szlakach pieszych w Gorcach z bardziej szczegółowym opisem:

Szlak na Turbacz:

Poziom trudności: średni

Trasa rozpoczyna się w miejscowości Łopuszna i prowadzi na Turbacz, najwyższy szczyt Gorców. To około 15 km wędrówki, ale nagroda to przepiękne widoki na Tatry i okoliczne góry. Szlak prowadzi przez lasy, łąki i pastwiska.

Szlak na Lubań:

Poziom trudności: średni

Lubań to drugi co do wysokości szczyt Gorców. Trasa zaczyna się w miejscowości Rabka-Zdrój i prowadzi przez lasy i łąki. Z Lubańskiej Polany można podziwiać panoramę Gorców.

Szlak na Gorc:

Poziom trudności: łatwy

Gorc to trzeci pod względem wysokości szczyt w Gorcach. Trasa zaczyna się w miejscowości Ochotnica Dolna i wiedzie przez lasy, miedze i łąki. Na szczycie znajduje się kaplica i punkt widokowy.

Szlak na Jaworzynę Kamienicką:

Poziom trudności: średni

Jaworzyna Kamienicka to imponujący szczyt z pięknym widokiem na Tatry. Trasa prowadzi przez lasy i długi odcinek grzbietu. Na szczycie znajduje się krzyż i duży wiatrak.

Szlak na Turbacz przez Gorc Troszacki:

Poziom trudności: zaawansowany

Ta trasa prowadzi na Turbacz przez trudniejszy, ale bardziej malowniczy szlak przez Gorc Troszacki. To wymaga dobrej kondycji fizycznej i doświadczenia w górach.

Szlak na Gorc Słony:

Poziom trudności: średni

Gorc Słony to mało uczęszczany szczyt z przepięknymi widokami. Trasa prowadzi przez lasy i rozległe łąki. To doskonałe miejsce na spokojną wędrówkę.

Szlak na Przełęcz Knurowską:

Poziom trudności: łatwy

Trasa zaczyna się w Rabce-Zdroju i wiedzie na Przełęcz Knurowską. To spokojna wędrówka przez lasy i pastwiska z widokiem na Tatry.

Szlak na Maciejową:

Poziom trudności: zaawansowany

Maciejowa to jeden z piękniejszych szczytów w Gorcach. Trasa prowadzi przez lasy i kamieniste partie. Widok z szczytu obejmuje Tatry, Beskidy i Babią Górę.

4. Beskidy

Szlak na Diablak:

Poziom trudności: średni

Diablak to jeden z charakterystycznych szczytów Beskidów Małopolskich. Trasa prowadzi przez lasy i łąki, a z jego szczytu roztacza się wspaniały widok na okolicę.

Szlak na Romankę:

Poziom trudności: łatwy

Romanka to szczyt oferujący doskonały widok na Tatry. Szlak prowadzi przez lasy i pola, co sprawia, że jest idealny na krótką wycieczkę.

Szlak na Leskowiec:

Poziom trudności: łatwy

Leskowiec to urokliwy szczyt z wieżą widokową. Trasa prowadzi przez lasy i łąki, a z wieży można podziwiać widok na Beskidy.

Szlak na Wielką Raczę:

Poziom trudności: średni

Wielka Racza to szczyt na granicy Polski i Słowacji. Trasa prowadzi przez lasy i partie skaliste, a na szczycie znajduje się wieża widokowa.

Szlak na Baranią Górę:

Poziom trudności: średni

Trasa prowadzi na Baranią Górę, jedno z najwyższych miejsc w Beskidach Małopolskich. Rozpoczyna się w miejscowości Zawoja i wiedzie przez lasy i pola. Widoki na Tatry i okoliczne góry są zachwycające.

Szlak na Mogielicę:

Poziom trudności: średni

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidów Wyspowych. Trasa prowadzi przez lasy i pola, a z szczytu można podziwiać panoramę okolicy.

Szlak na Kudłoń:

Poziom trudności: łatwy

Kudłoń to niewielki szczyt w Beskidach Małopolskich. Trasa prowadzi przez lasy i pastwiska i jest idealna na krótką wycieczkę.

Szlak na Wysoką:

Poziom trudności: średni

Wysoka to szczyt w Beskidzie Żywieckim. Trasa prowadzi przez lasy i partie kamieniste, a widoki na okolicę są niesamowite.

Szlak na Lubomir:

Poziom trudności: łatwy

Lubomir to szczyt, który oferuje widok na Pieniny, Tatry i Beskid Sądecki. Trasa prowadzi przez lasy i pola, a na szczycie znajduje się kaplica.

Szlak na Gorce:

Poziom trudności: średni

Gorce to szczyt, który oferuje widoki na Beskid Wyspowy i pobliskie pasma górskie. Trasa prowadzi przez lasy i łąki, a na szczycie znajduje się kaplica.

Szlak na Miejski Gronik:

Poziom trudności: łatwy

Miejski Gronik to niewielki szczyt w Beskidzie Wyspowym. Trasa prowadzi przez lasy i łąki, a z jego szczytu można podziwiać okoliczne wioski.

Szlak na Jasień:

Poziom trudności: średni

Jasień to szczyt w Beskidzie Wyspowym, który oferuje widoki na okoliczne góry i doliny. Trasa prowadzi przez lasy i łąki.

Szlak na Węgierską Górkę:

Poziom trudności: łatwy

Węgierska Górka to niewielki szczyt z wieżą widokową. Trasa prowadzi przez lasy i łąki, a widok z wieży obejmuje cały Beskid Wyspowy.

Szlak na Witów:

Poziom trudności: łatwy

Trasa prowadzi z Rabki-Zdroju na Witów i oferuje piękne widoki na Beskid Wyspowy. To doskonała wycieczka rodzinna.

Opublikuj komentarz